DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Ateliér Dana Kadeřávková

Z HISTORIE

 

Skleněné perle jsou považovány za jedny z nejstarších sklářských výrobků. Vyráběly se ve starověkém Egyptě, Sýrii a Mezopotámii. Odtud se dostávaly i na naše území. Ve svých prvopočátcích bylo sklo ceněno pro svoji podobnost s drahými kameny. Proto se také až na vyjímky nenachází sklo čiré, ale spíš barevné.

Nejstarší archeology nalezené perle na českém území pocházejí z doby bronzové. Nálezy z doby železné jsou velmi časté a vyznačují se větším nmožstvím tvarů a složitější plastickou výzdobou. Někteří odborníci se domnívají, že v době, kdy naše území obývali Keltové, bylo zde, alespoň místy, sklo vyráběno. Nejsou pro to však doposud přesvědčivé důkazy. Keltské sklo bylo na svou dobu velmi kvalitní a téměř nepodléhalo korozi. Nejoblíbenější barvou byla kobaltová modř, ale tavilo se i sklo fialové, žlutohnědé, zelené nebo bezbarvé. Zhotovovaly se z něj korálky, přívěsky, knoflíky i náramky.

Starší Slované sklo nevyráběli, ale již v době hradištní se skleněnými perličkami rádi zdobili.

Archeology objevené základy sklářských pecí v některých řemeslnických střediscích Velké Moravy dokládají výrobu skla na našem území v 9. století. Právě skleněné perle jsou prvními předměty, které tito skláři vyrobili. Nalezené korálky jsou z čirého skla, modře a zeleně zabarvené, neprůhledné jsou žluté..

Na Šumavě se na přelomu 14. a 15. stol. vyráběly skleněné perle pro růžence, tkzv. páteříky, odtud se exportovaly do západní Evropy.

České středověké sklo vynikalo svou kvalitou. Sklovina byla téměř bezbarvá a složením se příliš nelišila od pozdějšího obdivovaného barokního křišťálu. České výrobky se staly vyhledávanými na sousedních trzích. Výroba perlí ustoupila do pozadí a historické prameny se o ní nezmiňují.

Zájem o skleněné polotovary vzrostl až po prozrazení tajemství složení benátské skelné kompozice s vysokým obsahem olova. Na počátku 18. století ji začali využívat turnovští kamenáři, odtud se výroba přenesla na Jablonecko. Kdy přesně se zde začalo s výrobou vinutých perlí nevíme. Jisté je, že se jí zabývali Pattermannové a vyrobili tzv. „předené sklo“ již na začátku předminulého století. K rozkvětu domácké sklářské práce na Jablonecku přispěla i rodina Riedlů, kteří kolem roku 1 800 začali v hutích na Nové louce, v Kristiánově a později i na Jizerce s výrobou barevných skleněných tyčí, surovinou pro zhotovování vinutých perlí. Ve druhé polovině 19. století již skláři z Jablonecka dosáhli ve svém oboru záviděníhodného mistrovství a vyrovnali se i benátským výrobcům. Pracovní postupy se od té doby příliš nezměnily, pouze k výrobě perlí se používá místo benzínového plynový kahan a k dekorování perlí je možné využít i moderní materiály, v té době neznámé.